D.U.K

Kaukės atlieka skirtingas funkcijas ir užtikrina skirtingą apsaugos lygį. Kad būtų paprasčiau išsirinkti, paruošėme trumpą kiekvienos kaukės tipo aprašymą.

 

Medvilninė

Gali suteikti apsaugą tik tuomet, jei ją sudaro labai daug sluoksnių, o dėvėti galima vos 1-2 valandas. Kitu atveju kaukė gali būti nebent stiliaus detale. Medvilnines kaukes po kiekvieno panudojimo reikia plauti karštame vandenyje.

Apsauginė

Padeda apsisaugoti nuo oro lašeliniu būdu plintančių infekcijų. Patogu dėvėti, lengva kvėpuoti. Įprastos apsauginės kaukės rekomenduojamos naudoti asmenims, kurie kosėja ir čiaudi, kad sulaikytų kvėpavimo takų sekretus, lašelius. Šios kaukės nesulaiko viruso ir kartu neapsaugo nuo užsikrėtimo virusu, jei yra artimas kontaktas (vienas metras ir mažiau). Nuo virusų efektyviau apsaugo tik aukšto filtravimo kaukės (respiratoriai).

Respiratoriai

Aukšto filtravimo kaukės (respiratoriai) yra skirtos medicinos darbuotojams, kurie itin artimai kontaktuoja su sergančiais asmenimis ir jų išskiriamais biologiniais skysčiais. Paprastai jomis prekiauja specialią medicinos įrangą tiekiančios įmonės.

Aukšto filtravimo kaukės labai glaudžiai prigula prie veido, turi specialų filtrą (dviejų rūšių – tankesnį ir retesnį).

Dėvint respiratorių sunkiau kvėpuoti nei dėvint medicininę kaukę.

Dujokaukė

Apsaugo praktiškai nuo visko, net nuo nuodingų dujų. Vis dėlto gali būti kiek radikali priemonė kasdieniam naudojimui.

 

Apsauginių kaukių dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso (SARS-CoV-2) prevencijos priemonių viruso paveiktose teritorijose. Tačiau vien tik kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu.

Apsauginių kaukių dėvėjimas, kuomet nėra indikacijų,  sukelia klaidingą saugumo jausmą, kuomet gali būti pamirštos kitos svarbios prevencijos priemonės, tokios kaip rankų higiena. Be to, netaisyklingas kaukių dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą.

Apsauginės kaukes rekomenduojama užsidėti pasireiškus kvėpavimo takų infekcijos simptomams. Jos kosint ar čiaudint sulaiko kvėpavimo takų sekretus ir gali apsaugoti šalia esančius žmones nuo galimo užsikrėtimo. Jei sergantis asmuo apsauginės kaukės dėvėti negali, kaukę rekomenduojama dėvėti jį slaugantiems asmenims.

Jei apsauginės kaukės yra dėvimos, patarimai kaip tinkamai jas naudoti: 

  • Kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad pilnai dengtų burną ir nosį ir surišti taip, kad tarp kaukės ir veido būtų kuo mažiau tarpų; 
  • Svarbi teisinga kaukės padėtis ant veido. Tinkamai užspauskite metalinį nosies spaustuką, kad būtų pasiektas tinkamas pritaikymas. 
  • Dėvėdami kaukę, nelieskite jos rankomis; 
  • Nusiimdami kaukę nelieskite rankomis pačios kaukės, tik raštelius; 
  • Nusiėmus kaukę arba ją palietus, nusiplaukite rankas; 
  • Pakeiskite kaukę nauja kuomet dėvima tampa drėgna; 
  • Vienkartinių kaukių pakartotinai nenaudokite; 
  • Panaudotas vienkartines kaukes po kiekvieno naudojimo išmeskite. 

Šaltinis – Lietuvos respublikos sveikatos apsaugos ministerijos svetainė 

https://sam.lrv.lt/lt/news/koronavirusas/duk-covid-19  

 Ne, deja jokia kaukė neužtikrina visapusės apsaugos nuo virusų, tačiau tinkamai dėvint apsaugines kaukes ir laikantis kitų PSO bei LR vyriausybės rekomendacijų galima ženkliai sumažinti riziką. 

Taip, respiratorius atliks savo funkcijas tik tuomet, jei bus dėvimas tinkamai. Detalią instrukciją, kaip tinkamai užsidėti ir nusiimti respiratorių rasite čia: 

http://multimedia.3m.com/mws/media/887584O/wear-it-right-vflextm-respirator-1805-1805s-english.pdf?fn=1805%20WearItRight_English-LR.pdf